Mistyka hebrajskich liter

Już w najbliższy wtorek - 12 stycznia 2016 - rozpoczynamy obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Zapraszamy do Małej Synagogi we Wrocławiu (ul. Włodkowica 9) na wykład Grzegorza Barasińskiego pt. "Mistyka hebrajskich liter" a następnie na warsztat "Kaligrafia hebrajska". 

Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GRZEGORZ BARASIŃSKI: kaligraf, religioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego;kaligraf-samouk, kaligrafuje alfabetem łacińskim, rosyjskim, hebrajskim, odtwarza historyczne pergaminy, szczególnie zajmuje się religijnym i mistycznym wymiarem pięknego pisania ksiąg świętych oraz pismem wykorzystywanym i nauczanym w pierwszych klasach szkół podstawowych, interesuje się i zgłębia wszelkie dziedziny związane z kaligrafią - paleografia, historia sztuki, pergaminiarstwo, iluminatorstwo, historia pisma. Organizator wydarzeń promujących kaligrafię: "List do Świętego Mikołaja" i "Z Kells do Krakowa"; pomysłodawca i członek założyciel Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego i Towarzystwa Przyjaciół Kaligrafii; pomysłodawca i organizator Letniej Szkoły Kaligrafii i Iluminacji w Wigrach; założyciel Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych; prowadzi regularne warsztaty w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Lublinie.

Prowadził zajęcia z kaligrafii i historii pisma m.in. dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji dla UJ, Wojewódzkiego Konkursu Kaligraficznego w Rajbrocie, Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem (promocja marki Parker), Stowarzyszenia Siemacha, Stowarzyszenia Piórem Feniksa, Muzeum Archeologicznego w Głogowie, Akademii Dzieci przy UJ, koła naukowego religioznawców i judaistów przy UJ, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia", Drogi Ikony w Warszawie; współpracuje z Kursem Biblijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie prowadzi warsztaty i wygłasza wykłady - w roku akademickim 2011/2012 Kaligrafia w religii, mistyka kaligrafii, w roku 2012/2013 Pismo hebrajskie; prowadził kilkukrotnie warsztaty dla Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; współpracuje z agencjami reklamowymi, wieloma bibliotekami w całej Polsce (m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Czechowice-Dziedzice, Żory, Oleśnica), szkołami oraz osobami prywatnym.